Basket - Εθνικές Ομάδες

Έκανε…σκόνη και θρύψαλα την Τουρκία η Εθνική!

Μία τεράστια και ιστορική πρόκριση πήρε η Εθνική Γυναικών στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ διαλύοντας την Τουρκία…

Μία ακόμα απίστευτη εμφάνιση έκαναν τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά απέναντι στην Τουρκία αυτή την φορά την οποία νίκησαν με 84-55 και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία της Εθνικής Γυναικών στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ! Μπορεί στην πρώτη περίοδο να μην ήταν καλή η Εθνική, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά με την άμυνα ζώνης «όπλο» και την εξαιρετική εμφάνιση της Λύμουρα η Ελλάδα πήρε μία τεράστια πρόκριση με σημείο «εκτόξευσης» της διαφορά του σκορ στο ματς την τρίτη περίοδο!

Ακόμα να πούμε ότι μετά από αυτή την νίκη πρόκριση η Ελλάδα θα δώσει το παρών με απευθείας πρόκριση στο Μουντομπάσκετ Γυναικών της Ισπανίας του χρόνου.