Τα αποτελέσματα και οι ομάδες που προκρίθηκαν από τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου μπάσκετ

Ο Ιωνικός Νικαίας ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών με το Περιστέρι, νικώντας με 71-64 στο κλειστό του Πλάτωνα!

Οι παίκτες του Μάριου Γούναρη άντεξαν στην πίεση των φιλοξενούμενων και πέρασαν στον επόμενο γύρο. Οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν αρκετές φορές το ματς, όμως με τρίποντα των Καράμπουλα και Βασιλόπουλου ο Ιωνικός είχε την απάντηση, ξεφεύγοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, χάρις στην ευστοχία του. Στο 37’ η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη πλησίασε στους 6, 65-59, με τους γηπεδούχους να κλειδώνουν την νίκη με σουτ του Καράμπουλα για το 68-61.

Η Καβάλα πήρε την πρώτη νίκη της ημέρας στο πλαίσιο, κερδίζοντας με άνεση 109-56 τον Αρκαδικό. Με το δεξί μπήκε και ο Ηρακλής στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της νέας χρονιάς, επικρατώντας 81-57 του Τρίτωνα εκτός έδρας. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο (33-44) και στο δεύτερο μέρος την διεύρυνε φτάνοντας σε ένα άνετο διπλό και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το Μαρούσι αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε με 73-68 του Πανελευσινιακού. Εύκολο απόγευμα είχε η Καστοριά που πέρασε με 91-74 από την έδρα του Μανδραϊκού. Οι ομάδες της Α2 έδειξαν την δυναμική τους, με τον Αμύντα να περνάει με 75-59 από την Ελίμεια και την Δόξα Λευκάδας με 88-72 από το Πευκοχώρι.

Σπουδαία νίκη πήρε το Παγκράτι που κέρδισε με 64-62 τον Απόλλωνα Πάτρας σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Οι Ίκαροι Σερρών πήραν την πρόκριση για την συνέχεια του θεσμού με το ευρώ 89-63 επί του Δούκα.