Τα πολλά γκολ (25 τον αριθμό) αλλά και νέα δεδομένα στην κορυφή είναι τα κυρίαρχα στοιχεία της σημερινής 26ης αγωνιστικής στην Α1 Ερασιτεχνική.

Η μέρα ήταν άκρως αποδοτική, τουλάχιστον στα 4 παιχνίδια του προγράμματος καθώς σε Μακροχώρι και Παλαιοχώρι, οι αναμετρήσεις είχαν δραματικό χαρακτήρα και μάλιστα στην πρώτη περίπτωση σημειώθηκε μία μίνι έκπληξη!

Η Νίκη Αγκαθιάς «άφησε» δύο βαθμούς στην έδρα του Μακροχωρίου και σε συνδυασμό με τη νίκη του ΠΑΟΚ στο Ροδοχώρι, η διαφορά μειώθηκε στον έναν βαθμό. Το συγκρότημα του Σταύρου Κωστογλίδη, που παρατάχθηκε με αλλαγές σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια, είχε μεν τις ευκαιρίες αλλά και ένα χαμένο πέναλτι (σ.σ. Ξαγοράρης, το οποίο απέκρουσε ο πολύ καλός Τσιμπρής), όμως το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που μετρά και στην προκειμένη περίπτωση κάνει την υπόθεση «απευθείας άνοδος» εξαιρετικά δύσκολη.

Στο άλλο ματς με «κλειστό» σκορ και συγκεκριμένα στο Παλαιοχώρι, το γκολ του Αρίστου Μιχαηλίδη με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση κόντρα στον τοπικό Άρη και την ΑΕ Χαρίεσσας. Η ομάδα του Γιώργου Απόσογλου απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις θέσεις των play out, σε αντίθεση με τους «κιτρινόμαυρους» του Χρήστου Μποζίνη που βρίσκονται στο +4 από την 11η θέση.

Όπως αναφέραμε και νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της ημέρας με αντίπαλο τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου. Η ομάδα του Φερέιρα Κινγκ έφτασε στο ευρύ 5-2 και ταυτόχρονα πήρε το…δώρο από το Μακροχώρι, το οποίο τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην κορυφή. Το πρώτο ημίχρονο ήταν το διάστημα στο οποίο ο «δικέφαλος» έβαλε τις βάσεις για τους τρεις βαθμούς, κόντρα σε μια ομάδα με αρκετές ελλείψεις (έμειναν τελικά εκτός οι Ουέλινγκτον, Φρέντι, Αργυρίου), που ακόμη κι έτσι, είχε τις ευκαιρίες για να αλλάξει τη μοίρα της στη σημερινή αναμέτρηση.

Σπουδαία νίκη την ίδια ώρα και για τον Αχιλλέα Νάουσας, που παρά το γεγονός πως ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, βρήκε τις επιθετικές λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και με τέρματα των Μάραντη και Γιαμαλίδη (είχε προηγηθεί με τον Μπράτση), πήρε το πολύτιμο τρίποντο κι αν επικρατήσει στο εξ αναβολής της Τετάρτης κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου, τότε θα κάνει το μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Νίκη που του δίνει «αέρα» τεσσάρων βαθμών από την 11η θέση σημείωσε ο Κεραυνός Επισκοπής, αν και τα…χρειάστηκε τελικά κόντρα στον ουραγό Ατρόμητο Διαβατού. Η ομάδα των Ιωαννίδη-Πασχάλη ξεκίνησε δυνατά, πήρε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ (4-1 στο 60′) όμως οι «κυανόλευκοι» μείωσαν σε 4-3 και…έλουσαν με κρύο ιδρώτα τους γηπεδούχους. Τέλος καλό όμως όλα καλά για τους «κοκκινόμαυρους» που βλέπουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Το ματς της ημέρας όμως διεξήχθη στον Άγιο Γεώργιο! Ο Απόλλων και η Ποντιακή Νεολαία Αράχου αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3, σε ένα ματς «γκραν γκινιόλ» στο οποίο…έσπασαν καρδιές στα τελευταία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν πολύ σημαντικό προβάδισμα στο 53′ και να προηγηθούν με 3-1 ωστόσο οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, με χατ-τρικ του κορυφαίου του αγώνα, Σαρκατζή ο οποίος λύτρωσε τους γηπεδούχους λίγο πριν τη λήξη.

Αν όμως δούμε πιο σφαιρικά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, η ισοπαλία δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες και μάλιστα για τον Απόλλωνα είναι ουσιαστικά καταδικαστικό καθώς απέχουν 11 βαθμούς από τη 10η θέση, πέντε αγώνες πριν το τέλος της σεζόν.

Δείτε παρακάτω τα αποτελέσματα, τους σκόρερς και τα φύλλα αγώνος όλων των αναμετρήσεων :

Αχιλλέας Νάουσας – Νέα Γενεά Νικομήδειας  3-1 (33′ Μπράτσης, 66′ Μάραντης, 80′ Γιαμαλίδης / 41′ Τσιάμπας Τ.)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραγκιζόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Παπαδάκη και Νατσιούρα

Συνθέσεις

Αχιλλέας Νάουσας : Κερμανίδης, Παπατάνος (78′ Νούσης), Βακαλίδης, Δημητρίου, Μάραντης, Σαμαράς (62′ Μίσκος), Βλαχοδήμος, Κακούδης Δ. (70′ Ορφανίδης), Παρθενόπουλος (85′ Ιτσκάρας), Μπράτσης, Γιαμαλίδης

Νέα Γενεά Νικομήδειας : Συμεωνίδης Γ. (46′ Μανιόπουλος), Μυλωνάς, Μουρατίδης, Τσιάμπας Κ., Καϊογλίδης, Τσιάμπας Τ., Παγγούρας, Πασχαλίδης, Λιλιόπουλος, Δαλήγγαρος, Συμεωνίδης Κ. (77′ Χότζα)


ΓΑΣ Ροδοχωρίου – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας  2-5 (51′-89′ Μπουρδάνος / 5′ Αργυρόπουλος, 19′-27′ Πετράι, 34′ Φωτιάδης, 47′ Ζωγράφος)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Λαζάρου, με βοηθούς τους κ.κ. Κελεσίδη και Δεβετζίδη

Συνθέσεις

ΓΑΣ Ροδοχωρίου : Καζεπίδης, Κοτζαχρήστος, Τενεκετζή (46′ Τσίλης), Ασλάνογλου, Κελεσίδης (51′ Κουλιανίδης), Μπρέγκου, Ρίσσου, Μπουρδάνος, Μισιρλίδης (59′ Μαγγίζης), Μουρουζίδης (46′ Πέτγαζλης)

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας : Ευαγγελόπουλος, Κίτσας Ν., Αθανασιάδης, Βασιλείου, Κούκλας Αρ., Καρατάσιος, Ζωγράφος, Φωτιάδης (46′ Μπεκτάς), Πατατούκας (74′ Κούκλας Χ.), Πετράι, Αργυρόπουλος (85′ Καραντουλαμάς)


Άρης Παλαιοχωρίου – ΑΕ Χαρίεσσας  1-0 (60′ Μιχαηλίδης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μαλούτας, με βοηθούς τους κ.κ. Καραϊωσήφ και Νησελίτη

Συνθέσεις

Άρης Παλαιοχωρίου : Κωνσταντινόπουλος, Ρογιάννης (72′ Νατσικόπουλος), Γκατζίδης (62′ Χατζόπουλος Ν.), Παντόπουλος, Νικολόπουλος, Χατζόπουλος Ν.Μ. (90′ Χρυσάφης), Τσιρίδης, Γεωργίου, Μπακιρτζής, Ατανάσοφ, Μιχαηλίδης (84′ Γιοβανόπουλος)

ΑΕ Χαρίεσσας : Ηλιάδης, Αμπαρλής (70′ Δάτσης), Δελητζάκης, Λύτης, Ιωαννίδης Ζ., Δίντσης, Κοτσογιαννίδης, Φωτιάδης, Τουμαράς, Στογιάννης, Δημητρούσης


Κεραυνός Επισκοπής – Ατρόμητος Διαβατού  4-3 (1′ Παραστατίδης, 39′ Μιχαηλίδης Α., 40′ Καρυπίδης Α., 58′ Σέχι / 50′ Κοντογιάννης, 71» Πάτρας Κ., 84′ Πιτούλιας)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παυλίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Σωτηριάδη και Ρηγόπουλο

Συνθέσεις

Κεραυνός Επισκοπής : Δημητρίου, Μιχαηλίδης Κ., Σέχι, Πασχάλης, Αναστασιάδης (46′ Κυριακίδης), Παραστατίδης, Ντατσής, Τσόπτσης (46′ Δήμου), Σίμος (73′ Γεωργιάδης), Καρυπίδης Α., Παραστατίδης, Μιχαηλίδης Α.

Ατρόμητος Διαβατού : Πάτρας Γ., Πάτρας Κ., Κοντογιάννης, Στριμπίνος, Γιαννόπουλος (46′ Καμπούρης), Μπαλτζής Β. (80′ Πιτούλιας), Μπαλτζής Α., Πάτρας Ρ., Παρασκευαΐδης (46′ Χρυσάνης), Βασιλείου (46′ Χατζηγεωργίου), Ντινόπουλος


Απόλλων Αγίου Γεωργίου – Ποντιακή Νεολαία Αράχου  3-3 (10′-68′-89′ Σαρκατζής / 8′ Πέτκος, 38′-53′ Αναστάσης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παρασίου, με βοηθούς τους κ.κ. Μουσενίκα και Ιασωνίδη

Αποβολές : Πρόιος (74′), Πέτκος (90′)

Συνθέσεις

Απόλλων Αγίου ΓεωργίουΤαϊλαχίδης, Πρόιος, Ορφανίδης, Τσουλχάη, Τρούπκος (59′ Λιάτσος), Γερμάνης (70′ Νομικός), Τουλουμτζής, Ρόκο, Κουτρουλιάς (48′ Παπαδίνας), Σαρκατζής, Σπυριδωνίδης

Ποντιακή Νεολαία Αράχου : Σωτηριάδης, Τσέργας, Κόκκαλης, Ρέππας, Μουταφίδης, Παπαδόπουλος Γ., Φουντούκης, Αναστάσης, Δεμιρτζόγλου, Πέτκος, Δρακούλης


Μακροχώρι – Νίκη Αγκαθιάς  0-0

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραντώνης, με βοηθούς τους κ.κ. Παζαρτζικλή και Τράντο

Αποβολές : Πέτκος (37′), Φιλιππίδης (81′)

Συνθέσεις

Μακροχώρι : Τσιμπρής, Ηλιάδης, Γκιουλέκας, Φιλιππίδης, Τσιφλίδης, Τσακαλίδης, Πίκος, Σταματίου, Λουκίδης (76′ Χολέβας), Παπακωνσταντίνου (86′ Σγούρος), Κουλουριώτης (90′ Βοργιατζίδης)

Νίκη Αγκαθιάς : Ιωακειμίδης, Τριανταφυλλίδης, Παντελίδης, Μοσχόπουλος, Παπασυμεών, Γρηγοριάδης, Λίτσι, Κίτσας Ε., Πέτκος, Ιορδανόπουλος, Βούλγαρης (56′ Ξαγοράρης)


Δόξα Λιανοβεργίου – ΓΑΣ Κοπανού  0-3 α.α.


Ρεπό : Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας


Βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Δ Β
1 Νίκη Αγκαθιάς 24 22 2 0 114 8 106 68
2 ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 24 22 1 1 85 13 72 67
3 ΓΑΣ Ροδοχωρίου 24 14 5 5 52 28 24 47
4 Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 24 13 4 7 54 29 25 43
5 Άρης Παλαιοχωρίου 24 11 5 8 25 24 1 38
6 ΓΑΣ Κοπανού 25 10 5 10 52 43 9 35
7 Μακροχώρι 24 10 5 9 29 34 -5 35
8 Αχιλλέας Νάουσας 24 9 6 9 32 41 -9 33
9 ΑΕ Χαρίεσσας 24 8 8 8 36 29 7 32
10 Κεραυνός Επισκοπής 24 9 5 10 35 55 -20 32
11 Νέα Γενεά Νικομήδειας 25 8 4 13 37 53 -16 28
12 Ποντιακή Νεολαία Αράχου 24 7 2 15 31 57 -26 23
13 Απόλλων Αγίου Γεωργίου 23 5 6 12 24 42 -18 21
14 Ατρόμητος Διαβατού 24 3 1 20 26 98 -72 10
15 Δόξα Λιανοβεργίου 25 0 1 24 5 83 -78 1

*Αχιλλέας Νάουσας και Απόλλωνας Αγίου Γεωργίου έχουν ένα ματς λιγότερο (28/3)

Σκόρερς

1 Αργυρόπουλος ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 22
2 Παραστατίδης Κεραυνός Επισκοπής 22
3 Κίτσας Ε. Νίκη Αγκαθιάς 20
4 Ντέλλας ΓΑΣ Κοπανού 17
5 Λίτσι Νίκη Αγκαθιάς 14
6 Τριανταφυλλίδης Νίκη Αγκαθιάς 14
7 Πετράι ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 13
8 Παντελίδης Νίκη Αγκαθιάς 12

Επόμενη αγωνιστική (27η, 31/3 – 17.00)

Νέα Γενεά Νικομήδειας – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας

ΓΑΣ Κοπανού – Αχιλλέας Νάουσας

ΑΕ Χαρίεσσας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου

Ατρόμητος Διαβατού – Άρης Παλαιοχωρίου

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας

Νίκη Αγκαθιάς – Κεραυνός Επισκοπής

Μακροχώρι – Απόλλων Αγίου Γεωργίου

Ρεπό : Δόξα Λιανοβεργίου