Οι Αετοί Βέροιας σε αριθμούς : Οι 500+1 πόντοι του Ιωσηφίδη, το τρελό ρεκόρ του Κασάπη και η απίστευτη επίδοση στην 3η περίοδο!

Ως λάτρεις των αριθμών και των στατιστικών, οι συνεργάτες του SportsUp συγκέντρωσαν και σας παρουσιάζουν τις επιδόσεις των Αετών Βέροιας (ομαδικές και ατομικές) τη φετινή σεζόν στη Β ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μια σεζόν που ολοκληρώθηκε ιδανικά, με τον τίτλο του πρωταθλητή για τον νεότευκτο σύλλογο αλλά και με την άνοδο στην Α κατηγορία. Παράλληλα, η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη πέτυχε το απόλυτο στις νίκες (26 στις 26) ενώ παραλίγο να κάνει το εντυπωσιακό double score στην επίθεση, καθώς για μόλις 89 πόντους δεν κατάφερε να πετύχει τους διπλάσιους από όσους δέχτηκε!

Είναι επίσης απόλυτα λογικό να παρουσιάσει και εξαιρετικές επιδόσεις τόσο σε ομαδικό όσο και ατομικό επίπεδο και μάλιστα σε επιμέρους στατιστικές κατηγορίες, οι αριθμοί καταγράφουν την πραγματικότητα.

Χαρακτηριστικό είναι πως στην 1η περίοδο, η ομάδα της Ημαθίας δέχτηκε 190 πόντους σε όλο το πρωτάθλημα, που σε μέσο όρο σημαίνει μόλις 8.5 σε κάθε ματς! Περίπου ίδια είναι η επίδοση στην 3η περίοδο (196) ενώ συνολικά δεχόταν 43.7 πόντους μέσο όρο σε κάθε παιχνίδι στις 22 αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας.

Όσον αφορά τα play off, το επιμέρους σκορ ανά αγώνα ήταν 70-56 για τους Αετούς, με top περίοδο την 3η στην οποία δέχτηκε συνολικά 51 πόντους (13 μέσο όρο).

Για να δούμε τα ρεκόρ σε ομαδικό επίπεδο :

Συνολικοί πόντοι : 1835 (83.41 μ.ο.)
Πόντοι που δέχτηκε : 962 (43.73 μ.ο.)
Top περίοδος επιθετικά : 1η (479)
Top περίοδος αμυντικά : 1η (190)
Περισσότεροι πόντοι σε ένα ματς : 121 (με Μέγα Αλέξανδρο Λιτοχώρου, 17η αγωνιστική)
Λιγότεροι πόντοι που δέχτηκε σε ένα ματς : 28 (με Ατρόμητους Νέας Σάντας και ΑΣ Κολινδρού)
Μεγαλύτερη διαφορά σε ένα ματς : 78 (με Μέγα Αλέξανδρο Λιτοχώρου και στα δύο ματς)
Μικρότερη διαφορά σε ένα ματς : 2 (με Φίλιππο Νέας Πέλλας στον δεύτερο τελικό των play offs)

Πρώτος “μπόμπερ” ο Μάκης Ιωσηφίδης, τρελή επίδοση του Κασάπη στα play off!

Όσον αφορά τους 14 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν φέτος από τον Ντάνη Τυριακίδη, οι αριθμοί παρουσιάζουν εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Μάκης Ιωσηφίδης, που σημείωσε 501 πόντους σε 22 παιχνίδια που αγωνίστηκε (23 περίπου μέσο όρο) ενώ στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας κατετάγη ο Κωστής Γκεκόπουλος, που έφτασε τους 459 σε 24 ματς (λίγο παραπάνω από 19 περίπου μέσο όρο)

Τρίτος της σειράς ήταν ο Δημήτρης Παπαδόπουλος που σημείωσε 255 σε 25 παιχνίδια και τον ακολουθεί ο Χάρης Χρυσάφης που σε 21 αγώνες, πέτυχε 207.

Στην κορυφή των τρίποντων ήταν ο Μάκης Ιωσηφίδης, που σκόραρε 72 έξω από τη γραμμή των 6.75, που σημειώνει πως το 44% των πόντων του προερχόταν από το..φαρμακερό του χέρι!

Στα 47 τρίποντα έφτασε ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ενώ 37 είχε ο Χάρης Χρυσάφης.

Εντυπωσιακό είναι το στατιστικό του Κώστα Κασάπη, ο οποίος στα 22 παιχνίδια που αγωνίστηκε στην κανονική διάρκεια της σεζόν είχε 91 πόντους, ενώ στους τελικούς των play off με τον Φίλιππο Νέας Πέλλας πέτυχε το ένα τρίτο από αυτούς, παίρνοντας με χαρακτηριστική ευκολία τον τίτλο του MVP των αγώνων διαβάθμισης.