Γ Εθνική (1ος όμιλος) Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – FC Σέρρες 2-0

12167491_10205448747120184_1-604x372Απόλυτα δίκαιη κρίνεται η επικράτηση του Βυζαντίου, απέναντι στον Εθνικό Σερρών.  Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο, εντελώς διαφορετικό με εκείνο της προηγούμενης Τετάρτης, απέναντι στην Κοζάνη.

Μάλιστα η έκταση του σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αν δε χανόταν κλασσικές ευκαιρίες, κυρίως στο Α` μέρος με τον Αργύρη Μπαρέτα. Στην επανάληψη μέσα σε 5 λεπτά, με πρωταγωνιστή τον Κεφαλά και σκόρερ τους Καζαντζίδη, Αποστολίδη, το Βυζάντιο ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα. Στο τελευταίο 20λεπτο με την είσοδο του Καρλόπουλου είχε πολύ καλή κυκλοφορία και παρουσίασε ελκυστικό πρόσωπο. Ο Δημήτρης Μαγκαφίνης ξεκίνησε με Πόπτση στο αρχικό σχήμα ενώ η εστία του Σουμουλίδη απειλήθηκε ελάχιστα.

Ηταν μια νίκη που ανεβάζει και τη ψυχολογία, μετά την απρόσμενη ήττα στην Κοζάνη.  Ο Κεφαλάς ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, ο Αλέξης Βλάχος ξεχώρισε από τον Εθνικό Σερρών. Γενικά από το Βυζάντιο, δεν υπάρχουν παίκτες που να υστέρησαν. Στους διακριθέντες και ο Μπαχταρλίεφ, των φιλοξενουμένων.

Το φιλμ του αγώνα

15` Από λάθος της άμυνας, τετ α τετ ο Μπαρέτας που πλασάρει για να σώσει με τα πόδια, ο Μπαχταρλίεφ.

18` Σέντρα του Καζαντζίδη, πλασέ του Μπαρέτα προς την εστία, βρίσκει τον… Αποστολίδη.

33` Σέντρα Αποστόλου, ο Μπαρέτας από τα 3 μέτρα, δε βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε.

39` Σουτ του Τσίλογλου, απόκρουση του Μπαχταρλίεφ.

57` Εξαιρετική πάσα του Κεφαλά, ο Καζαντζίδης με ωραίο πλασέ το 1-0.

62` Φάουλ του Κεφαλά, κεφαλιά του Μπαρέτα, με πλασέ από τα 3 μέτρα, ο Αποστολίδης το 2-0.

75` Κρύβουν τη μπάλα, Μπαρέτας, Καρλόπουλος και πλασέ του Αποστολίδη που σώζει ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

77`  Κόρνερ Μπαρέτα, ο Ματεντζίδης από πολύ κοντά, «μασάει» τη μπάλα.

79` Πάσα Μπαρέτα, μόνος του ο Αποστολίδης, πλασάρει για να  αποκρούσει σωτήρια ο Μπαχταρλίεφ.

85` Φάουλ του Βλάχου,  η μπάλα λίγο άουτ.

Βυζάντιο: Σουμουλίδης, Δαγκούλης, Γαλακτερός, Πόπτσης, Ματεντζίδης, Αποστόλου, Κεφαλάς, Καζαντζίδης (70` Καρλόπουλος), Αποστολίδης, Τσίλογλου (84` Τσότρας), Μπαρέτας (89` Κάπατζης).

Εθνικός Σερρών : Μπαχταρλίεφ, Γεωργιάδης, Αγγελίδης, Κασμερίδης, Παυλίδης, Καραγιαννίδης, Νικολίτσας (63` Παπίτσας), Κούτλας (61` Παπαβασιλείου), Κρυστάλλης, Βλάχος, Κατσαρός.