Εκπληκτική η Κατερίνα Στεφανίδη στο Ραμπάτ!

stefanidi_katerinaΕντυπωσιακή εμφάνιση έκανε σήμερα η Κατερίνα Στεφανίδη στο Ραμπάτ, στη διάρκεια της σειράς αγώνων της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας IAAF Diamond League που έγινε την Κυριακή το βράδυ στο Ραμπάτ.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια κλειστού στίβου φέτος, πέρασε πάνω από τα 4.75μ επίδοση που τη φέρνει στην δεύτερη θέση στην Ευρώπη και στην έκτη στο κόσμο ενώ πήρε την πρώτη θέση στο Ραμπάτ.

Η Στεφανίδη πέρασε μέχρι και το 4.75μ όλα τα ύψη με την πρώτη προσπάθεια: 4.40μ, 4.55μ, 4.65μ, 4.75μ και είχε τρεις άκυρες στα 4.80μ Στη δεύτερη θέση ήταν η Ελβετίδα Νικόλ Μπέχλερ με 4.70μ και τρίτη η Κουβανή Ολυμπιονίκης Γιαρισλέι Σίλβα με 4.50μ.

Χαμηλά έμεινε η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ σήμερα στο Ραμπάτ. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια είχε μόνο δύο επιτυχημένες προσπάθειες στα 4.40μ και στα 4.50μ καιτρεις αποτυχημένες στα 4.60μ.

Εξαιρετική κούρσα πραγματοποίησε και ο Κώστας Δουβαλίδης σήμερα στο Ραμπάτ στα 110μ εμπόδια. Ο πρωταθλητής μας πήρε την 4ξη θέση με 13.38 (+1,4) πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (13.33). Νικητής στη κούρσα ο Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής Ντέιβιντ Ολιβερ (ΗΠΑ) με χρόνο 13.12.