Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-2

image (1)Γνωστή είναι η ρήση που μάλιστα βρίσκει πολύ συχνά εφαρμογή. Επιβεβαιώθηκε και στο φιλικό του Αστέρα με τον Παναιτωλικό. Το τελικό 2-2, με τέσσερα γκολ, φάσεις, ανατροπή σκορ, δοκάρι αποζημίωσε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο. Το γκολ του Καλτσά ήταν πραγματική απόλαυση!

Όπως αναφέρει το agriniosports.gr, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο 21′ με πέναλτι του Γουάρντα, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Σεφί. Από εκεί και πέρα η υπεροχή του Αστέρα ήταν φλύαρη και έτσι το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο εντυπωσιακό, με τον Αστέρα να καταφέρνει να ανατρέψει το σκορ, αλλά όχι και να κρατήσει τη νίκη.

Στο 52′ ο Ιωαννίδης ισοφάρισε από ασίστ του Στανισάβλιεβιτς, σκοράροντας το 7ο γκολ στα φετινά φιλικά της ομάδας του Μάκη Χάβου. Στο 74′ ο Καλτσάς πέτυχε ένα γκολ για… σήμα εκπομπής. Με μονοκόματο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία, μέσα σε αποθέωση. Ο Αστέρας πίεζε, αλλά και πάλι δέχτηκε ένα “κρύο” γκολ. Στο 82′ ο Φερέιρα έκανε το μακρινό σουτ, ο Ντοναρούμα βρήκε την μπάλα, αλλά όχι τόσο ώστε να την διώξει κι έτσι εκείνη κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Αστέρας προσπάθησε για το γκολ της νίκης, αλλά αυτό δεν ήρθε και μάλιστα, θα μπορούσε και να έχει χάσει το ματς, αν στις καθυστερήσεις ο Γουάρντα δεν σημάδευε το οριζόντιο δοκάρι.

Αστέρας 1. Κοσίτσκι (61′ Ντοναρούμα), 96. Ιγκόρ (77′ Τσιώλης), 4. Σεφίλ, 8. Κουρμπέλης, 18. Γιαννούλης (83′ Νάτσης), 21. Δημούτσος (77′ Κώτσιρας), 31. Στανισάβλιεβιτς (61′ Καλτσάς), 11. Νίκο (61′ Τσιλιανίδης), 9. Τσάβεζ (61′ Τσουκαλάς), 7. Μάσα (77′ Μπέρτος), 10. Ιωαννίδης (61′ Γκοντό)

Στον πάγκο οι: 90. Ντοναρούμα, 25. Μπέρτος, 62. Μακροστέργιος, 13. Τσουκαλάς, 27. Κώτσιρας, 19. Τσιλιανίδης, 23. Καλτσάς, 30. Αθανασιάδης, 14. Τσιώλης, 32. Νάτσης, 72. Άσεν, 6. Γκοντό

Παναιτωλικός: 82. Κυριακίδης, 22. Μύγας, 5. Κούσας, 44. Χαντάκιας (67′ λ.τρ. Φερέϊρα), 19. Τσοκάνης (86′ Φαρλέϊ),12. Παπάζογλου, 14. Μάκος, 17. Πάουλο (89′ Μαλής), 7. Μουνιόθ (58′ Ρότσα), 74. Ουάρντα, 15. Μαρκόβσκι (59′ Τομανέ)

Αναπληρωματικοί: 99. Περέϊρα, 9. Τομάν, 20. Ρότσα, 8. Φαρλέϊ, 96. Βασιλούδης, 2. Κουτρουμάνος, 3. Μάλης, 29. Γιαννιώτης, 55. Μιτσάϊ.