Ηρακλής – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (βαθμολογία)

perrone-665x363Μετά από εννέα παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, ο Ηρακλής νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα, ανήμερα της γιορτής του Σάββα Παντελίδη, και έκανε σεφτέ πλησιάζοντας την προτελευταία Βέροια!

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, πάλεψε, ισοφάρισε και με ένα γκολ βγαλμένο από σεμινάριο αντεπιθέσεων έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη. Ο Ηρακλής είναι ακόμη εδώ.

Όπως αναφέρει το metrosport.gr, δεν ήταν θέμα στρατηγικής και ποιότητας η σημερινή νίκη αλλά θέλησης. Ο Ηρακλής την ήθελε περισσότερο και δίκαια την κατέκτησε.

Φάνηκε από το πρώτο λεπτό πως ο αγώνας θα ήταν γεμάτος ένταση και δυνατές μονομαχίες. Κυριάρχος στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΣ κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ – καραμπόλα σε προσπάθεια του Κοζορώνη στο 7’ αλλά αντέδρασε άμεσα ο Ηρακλής.

Η διακοπή που ακολούθησε το γκολ των φιλοξενούμενων δεν επηρέασε όσο θα αναμενόταν τους παίκτες του Ηρακλή που κατάφεραν στην πρώτη τους καλή επιθετική προσπάθεια. Στο 14’ ο Μοντέιρο βρήκε αμαρκάριστο εντός περιοχής τον Περόνε και ο Αργεντίνος με εντυπωσιακό τρόπο έκανε το 1-1.

Η ισορροπία δυνάμεων αποκαταστάθηκε γρήγορα και δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ ήταν πιο επιθετικός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ηρακλή να ισορροπεί μετά το 60’. Και οι δύο ομάδες, όμως, δημιούργησαν μικρές ευκαιρίες να σκοράρουν μα καμία μεγάλη…

Η φάση του αγώνα έγινε στο 80’ όταν σε εκτέλεση κόρνερ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Τζημόπουλου αλλά ο Καραντώνης δεν υπέδειξε το πέναλτι ως όφειλε να κάνει.

Μετά ακολούθησε ένα απίστευτο δεκάλεπτο. Ο Παντελίδης έριξε στον αγώνα και τον Λουκίνα, έκανε πιο επιθετική την ομάδα του και δικαιώθηκε στο 88’ όταν σε μια απίστευτη αντεπίθεση, ο Αγγελόπουλος σκόραρε από κοντά.

Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει με τον ΠΑΣ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 90’΄για να ισοφαρίσει και τους παίκτες του Ηρακλή να παλεύουν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν  το υπέρ τους σκορ.Το σφύριγμα της λήξης από τον Καραντώνη χάρισε στον Ηρακλή τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς και ζωή. Κόντρα σε όλους και σε όλα…

Ηρακλής: Χουάντερσον, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι (85′ Λουκίνας), Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Στάμου, Ιντζόγλου, Κούρος (70′ Αγγελόπουλος), Πασάς (70′ Λεοζίνιο), Μοντέιρο, Περόνε

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας (62′ Μπουκουβάλας), Κούτρης, Κοζορώνης, Λίλα, Γιάκος, Ζάιρο (71′ Μαμπουλού), Κόντε (76′ Ακόστα)