Γ Εθνική (4ος όμιλος) Ιωνικός – Ιάλυσος 2-0 (βαθμολογία)

14188255_1146074225439239_5103421204692518385_oΔύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Ιωνικός που επικράτησε με 2-ο του Ιάλυσου για την ι2η αγωνιστική παραμένοντας στην κορυφή και διατηρώντας την απόφαση ασφαλείας που τον χωρίζει από τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Όπως αναφέρει το stoplekto.gr, το συγκρότημα του Ηλια Καλοπήτα παρότι δεν είχε αρκετά καλή απόδοση στο 1ο μέρος, στην επανάληψη ανέβηκε και έφτασε στη νίκη.

Μπροστά σε 2000 και πλέον φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο και στήριξαν την προσπάθεια των γηπεδούχων, οι Νικαιώτες μπήκαν στα πρώτα λεπτά νωθρά με τον Αργυρίου στο 21′ να βρίσκει δίχτυα και το τέρμα να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Στο 25′ σουτ του Καραλή μπλόκαρε ο Χειμωνέττος, με το φάουλ του Καραλή να πηγαίνει άουτ στο 3ο’. Στο 43′ ο Παντελίδης με μαγική πάσα βρήκε τον Αργυρίου όμως το σουc του τελευταίου πέρασε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικό έπαιξε όπως ακριβώς έπρεπε και πήρε τη νίκη. Στο 47′ ο Ζαφειρίδης με σέντρα βρήκε τον Αργυρίου, όμως η κεφαλιά του ικανότατου φορ κατέληξε στην αγκαλιά του Χειμωνέτου.

Στο 5ο’ ο Ζέλο σούταρε και ο Χειμωνέτος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 54′ η παράλληλη σέντρα του Καμαρά έφυγε μόλις άουτ. Στο 62′ ο Πανιελίδης σέντρα όμως η κεφαλιά του Καμαρά πέρασε άουτ, με τον Ηλία Καλοπήτα να κάνει ‘τις αλλαγές του (Καμαρά, Κατστκιας, Κυριακίδης) χάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική.

Στο 77 ο γόρδιος δεσμός έλυσε με τον Αργυρίου με σουτ να γράφει το 2-0 Στη συνέχεια ο Ιωνικός έπαιξε όπως έπρεπε και βρήκε το δεύτερο γκολ στο 9ο+3’. Μετά από σέντρα του Κατσίκια ο Αργυρίου έσπασε με κεφαλιά τη μπάλα και ο Καμαρά με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Λέτσο, Προβατίδης. Μειμάρογλου (7ο’ Κατσίκιας) Παντελίδης, Ζαφειρίδης (89 Κυριακίδης), Κρητικός, Καραλής (48 Καμαρά), Ζέκιο, Αργυρίου, Σαπαλίδης, Πέεφ.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Μάρκος Στεφανίδης): Χειμωνέττος, Παφιάκης, Βαλίτζο, Καρπαθάκης, Σπάρταλης, Σταυλάς (78 Μόσχος), Δελαπόρτας, Ρεκλείτης, Αρχοντoύλης, Χατζηφούντας (53 Αχείμαστος) Λίτσος. (86 Φυλακούρης)