Με Αραούχο στο -2 από την κορυφή η ΑΕΚ! (βαθμολογία)

Μετά από τρία σερί παιχνίδια δίχως νίκη η ΑΕΚ έσπασε την… κατάρα κόντρα στον Πανιώνιο, με τον Αραούχο να λυτρώνεται και να λυτρώνει μαζί την Ένωση με γκολ στο 81ο λεπτό. Τρομερός ο Κότνικ που πραγματοποίησε τέσσερις σπουδαίες αποκρούσεις, τρεις οι αναγκαστικές αλλαγές στο ματς και φόβος για σοβαρό τραυματισμό του Μάνταλου!

Τα τελευταία χρόνια οι αναμετρήσεις μεταξύ του Πανιωνίου και της ΑΕΚ προσέφεραν πλούσιο θέαμα και ξεχωριστές συγκινήσεις. Οι “κυανέρυθροι” προέρχονταν από μία σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης, ενώ η Ένωση ήθελε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση και αρκετά νεύρα, με τους “κιτρινόμαυρους” τελικά να φεύγουν νικητές χάρη στο γκολ του Σέρχιο Αραούχο στο 81ο λεπτό. Ωστόσο, το παιχνίδι επισκιάστηκε απ’ τον τραυματισμό του Πέτρου Μάνταλου στη φάση του γκολ, με αποτέλεσμα στο στρατόπεδο της ΑΕΚ να υπάρχει αγωνία για τη σοβαρότητα του χτυπήματος.

το φιλμ της αναμέτρησης στο Sport24

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Λόπες, Τσόσιτς (78′ Χριστοδουλόπουλος), Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (64′ Γιόχανσον), Μάνταλος, Λιβάγια (67′ Μπακασέτας), Αραούχο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γρηγορίου): Κότνικ, Χατζισαφί, Μπανανά, Οικονόμου, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (77′ Σαββίδης), Λάμπρου (Κάργας 46′), Μασούντ, Γιεσίλ (Ντουρμισάι 34′).