Νίκες για Φίλιππο και ΑΟΚ Βέροιας, ανάσα για τους “λύκους”! (φύλλα αγώνος)

ΑΓΣ Ιωαννίνων – Φίλιππος Βέροιας  63-87

Άνετη νίκη με σκορ 63-87 πέτυχε στα Ιωάννινα η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας όπου αντιμετώπισε τον ΑΓΣ Ιωαννίνων για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής (3ος όμιλος).

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα προηγήθηκε στο 5′ με 4-8 και στο 7′ με 9-17 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 13-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες δεν συνάντησαν αντίσταση και συνεχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το ημίχρονο βρήκε τον Φίλιππο να προηγείται με δέκα πόντους (28-38).

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και ο Φίλιππος στο 30′ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 21 πόντους (44-65). Το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 63-87 με τους Κοθρά και Καντάρκο να είναι οι πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο Βέροιας με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα : 13-22, 28-38, 44-65, 63-87

Διαιτητές : Θεοδώρου και Γαζέτας

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 17, Βάτσιος 2, Μπαρτζώκας 11, Καλφαλίδης, Αντώνιου 2, Καννής 3, Τσίγκας, Mάκης 8(1), Τσιλιγκαρίδης, Εξαρχόπουλος 16(3), Θώδης 14(1)

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Κοθράς 23(3), Μόρας, Τσιαγκλάκανος 7(1), Παραπούρας 15(1), Σουτζόπουλος 11, Καντάρκος 17, Τόκας Α, Τόκας Π, Βάλλιος 7(1), Τσεσμετζίδης, Μαρκόπουλος 4, Καβαργύρης 4.

ΑΟΚ Βέροιας – Νικόπολη Πρέβεζας  61-53

Άλλους δυο βαθμούς πρόσθεσε στην φετινή του συγκομιδή ο ΑΟΚ. Μετά από ένα ματς με πολλά σκαμπανεβάσματα, κέρδισε τη Νικόπολη Πρέβεζας με 61-53.

Στο πρώτο μέρος το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 2-11 στο 5’. Ο ΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε 7-11 στο 8’ και 12-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο ΑΟΚ συνέχισε με την φόρα του πρώτου δεκαλέπτου και πέρασε 18-13 12’. Εκεί οι γηπεδούχοι έπαθαν επιθετικό «μπλακ άουτ» και έδωσαν την ευκαιρία στη Νικόπολη να κάνει ένα σερί 2-15 και να προηγηθεί με 20-28 στο 18’. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο και με τρίποντο στην εκπνοή πήγαν στα αποδυτήρια με «αέρα» εννέα πόντων (25-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ πήρε ξανά τον έλεγχο. Με καταπληκτική άμυνα, κράτησε χωρίς σκορ τη Νικόπολη και με τρίποντο του Σισμάνη μείωσε 35-36 στο 24’ και με δίποντο του Βλάχου πέρασε 41-40 στο 26’. Από εκεί και μετά, οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ, έχοντας πότε η μία πότε η άλλη το προβάδισμα.

Ο ΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την δυστοκία της Νικόπολης και πέρασε με 49-45 στο 34’. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το πάνω χέρι στην συνέχεια και προηγήθηκαν 55-50 με τρίποντο του Γιαννουζάκου στο 37’, 58-50 με τρίποντο του Γκανά στο 38’ και 61-53 με γκολ – φάουλ του Μαυρίδη που έμελλε να είναι και το τελικό.

Δεκάλεπτα: 12-13, 25-34, 44-43, 61-53.

ΑΟΚ Βέροιας : Τρομπούκης 4, Ουσουλτζόγλου 2, Σισμάνης 15 (1), Γκανάς 3 (1), Βλάχος 5, Μαυρίδης 19, Ορφανίδης, Λέφας 4 (1), Μπαρμπαρούσης, Γιαννουζάκος 9 (2).

Νικόπολη Πρέβεζας : Βαγενάς 6, Αργυρός 2, Τσιτσώνης 3 (1), Σταμούλης 3 (1), Κακιούζης 5 (1), Παπαμιχαήλ, Νίκας 14 (2), Μακρόπουλος 3, Μπάλλας 17