Football League – “Τάβλα” η ΑΕΛ από τον Παναιγιάλειο! (photos+βαθμολογία)

IMG_6583Η ΑΕΛ έπαιξε με την φωτιά στο ARENA και κάηκε.

Τα τέρματα των Λινάρδου και Σκαρτσίλα ήρθαν για να «παγώσουν» το ARENA, και να στείλουν την ΑΕΛ για πρώτη φορά εκτός τροχιάς ανόδου στην Super League!

Νωθρά μπήκαν οι «βυσσινί» στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, όπου και ο Ζουνίνιο με ένα μακρινό σουτ ανάγκασε τον Ξενοδόχοβ σε μια εκπληκτική απόκρουση στο δεξί του «Γ». Ενώ σουτ από μακρινή απόσταση δοκίμασε και ο Λινάρδος, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ βρήκε «πατήματα» από εκεί και έπειτα και στο 14′ ο Μίλαν Μπόγιοβιτς από θέση τετ – α – τετ και υπό την πίεση του Κρισμάρεβιτς πλάσαρε πολύ ψηλά άουτ, σε μοναδική ευκαιρία που του δόθηκε να βάλει την ΑΕΛ σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση.

Ο Παναιγιάλειος κατάφερε και πήγε την αναμέτρηση εκεί ακριβώς που ήθελε. Στο χαμηλό τέμπο, εκνευρίζοντας τους «βυσσινί» οι οποίοι δεν μπορούσαν επιθετικά να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Χρήστου Αθανασόπουλου.

Όλα όμως άλλαξαν από την ταχύτητα και την οξυδέρκεια των Πολ Ουρτάδο και Νίκο Βαρέλα στο 34ο λεπτό. Ο πρώτος εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναιγιαλείου γρήγορα για τον Βαρέλα που μπαίνοντας από τα δεξιά με μια συρτή σέντρα έβγαλε πάνω στους αμυντικούς του Παναιγιαλείου που άθελα τους έστρωσαν στον Ουρτάδο που πλάσαρε με τον Αθανασόπουλο να αποκρούει στην γωνιά του, δίνοντας όμως παράλληλα την ευκαιρία στον Νίκο Αναστασόπουλο να σουτάρει σε κενή εστία για το 1 – 0.

Λίγα λεπτά μετά το γκολ των «βυσσινί» και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό, η μπάλα από απομάκρυνση του Γιοβάνοβιτς βρέθηκε στα πόδια του Λινάρδου που με ένα σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, άφησε τον Ξενοδόχοβ «άγαλμα» που για καλή του τύχη η μπάλα «έγλυψε» το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του, με την ΑΕΛ να αποφεύγει τα χειρότερα.

IMG_6623-960x480Πριν από το ημίχρονο η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να κάνει τα τέρματα της, δύο. Ο Μαρουκάκης όμως αστόχησε εξ΄ επαφής. Ήταν το 41ο λεπτό όταν ο Νίκο Βαρέλα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με τον Σανδραβέλη στην προσπάθεια του να απομακρύνει να στρώνει στον Ματθαίο Μαρουκάκη, ο οποίος από το ένα… μέτρο δεν κατάφερε να βρει εστία, στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Και με αυτό το πονηρό 1 – 0 οι «βυσσινί» οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους σκορ. Σκορ όμως το οποίο θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο εάν οι «βυσσινί» ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια μπροστά από τον Αθανασόπουλο.

Στην επανάληψη οι «βυσσινί» μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν το δεύτερο τέρμα που θα τους «κλείδωνε» και την νίκη. Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Ματθαίος Μαρουκάκης είχε δύο καλές στιγμές να το κάνει πράξη, αστοχώντας όμως στην τελική του προσπάθεια.

Αρχικά στο 48′, ο νεοεισελθέντας Βασίλης Ρέντζας ξεκίνησε μια κούρσα από το δεξί άκρο της άμυνας, «πάτησε» περιοχή, γυρνώντας πολύ ψύχραιμα στο πέναλτι στον Μαρουκάκη που με πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα… τρομακτικά άουτ.

Και δεν ήταν η μοναδική του ευκαιρία. Στο 51′ μετά από δική του ατομική προσπάθεια βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή, σουτάροντας στην κίνηση, βλέποντας όμως την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό «παραθυράκι» του Αθανασόπουλου.

Μπορεί η ΑΕΛ μέχρι και το 60′ να είχε την υπεροχή των κινήσεων και να έμοιαζε πως όποτε ήθελε σκόραρε, παρόλα αυτά ο Παναιγιάλειος στο 61′ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ!

Μία κόντρα που κέρδισε ο Λινάρδος, τον έβγαλε απέναντι από τον Ξενοδόχοβ. Ο μέσος των φιλοξενουμένων πλάσαρε αργά και βασανιστικά, με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς άουτ, με τον Ζουνίνιο να βάζει την προβολή την ύστατη στιγμή και προ κενής εστίας, βγάζοντας την όμως άουτ.

Σε όλο το παιχνίδι η ΑΕΛ έπαιζε με την φωτιά και τελικά «κάηκε» στο 72′. Ο Κοντοχρήστος ανέτρεψε τον Λινάρδο, σε ένα πέναλτι που θα συζητηθεί, με τον ίδιο τον Λινάρδο να ευστοχεί σε 1 – 1!

Στο 77′ από στημένη μπάλα ο Πάτο έκανε το πλασέ στην κίνηση με τον Αθανασόπουλο να αποκρούει με τα πόδια και την μπάλα εν συνεχεία να βρίσκει σε χέρι αμυντικού του Παναιγιαλείου, με τον Μουρτζάκη να δείχνει την άσπρη βούλα, προς έκπληξη των γηπεδούχων!

Και σα να μην έφτανε η ισοφάριση, η ΑΕΛ δέχθηκε και δεύτερο γκολ! Ο Ζουνίνιο μπήκε στην περιοχή από αριστερά γύρισε τον Σκαρτσίλα, που σε κενή εστία πέτυχε το 1 – 2, «παγώνοντας» ολόκληρο το AEL FC ARENA.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοβ, Μασούρας (46′ Ρέντζας), Κοντοχρήστος, Κομεσίδης, Γιοβάνοβιτς, Ουρτάδο, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (78′ Καπός), Βαρέλα, Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς (63′ Πάτο).

Παναιγιάλειος (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Κρισμάρεβιτς, Μπουρλάκης (80′ Γκούφας), Σπίνουλας, Γκοτσουλιάς, Λινάρδος (85′ Ζαχαρόπουλος), Ζουνίνιο (88′ Ρέλας), Κολόκας, Παπαχρήστος, Σκαρτσίλας.