Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 ΕΠΣ Ημαθίας – Ο ΠΑΟΚ για μεγάλα πράγματα, οι νίκες των φαβορί και οι φωνές του Αράχου! (stats, σκόρερς, αποβολές)

15129821_10211663226521077_1464715293_n

Χωρίς εκπλήξεις και με την επικράτηση των φαβορί, ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα η 11η αγωνιστική στην Α1 της ΕΠΣ Ημαθίας.

Την κορυφή συνεχίζουν να μοιράζονται η ΑΕ Αλεξάνδρειας και ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, καθώς αμφότεροι συνέχισαν με νίκες. Οι “πράσινοι”, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έκαμψαν την αντίσταση του μαχητικού Μακροχωρίου, που πάλεψε στο μέτρο του δυνατού. Η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη σημείωσε την 4η εκτός έδρας νίκη ενώ θα επιστρέψει σε αγωνιστική δράση σε 15 μέρες καθώς μεσολαβεί το ρεπό της 12ης αγωνιστικής.

Μία ακόμη ευρεία νίκη για τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων, αυτή τη φορά κόντρα στην ΑΕ Χαρίεσσας την οποία “φιλοδώρησε” με 5 τέρματα. Οι “πράσινοι” έχουν μακράν την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα (41 έναντι 32 της ΑΕ Αλεξάνδρειας), διαθέτουν στις τάξεις τους τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος (Γιώργος Κίτσας με 19 γκολ) ενώ είναι η μοναδική ομάδα από τις πρώτες 5 που έχει ηττηθεί εντός αλλά παραμένει στην κορυφή!

Πύρρειος νίκη για τον Κεραυνό Επισκοπής, που τα βρήκε…σκούρα κόντρα στην Ποντιακή Νεολαία Αράχου. Η ομάδα του Γερμανού Σιαφαρίκα (στο πρώτο του ματς στον πάγκο των “κοκκινόμαυρων” ) πήρε τη νίκη χάρη σε δύο πέναλτι του Κώστα Ντέλλα, ενώ οι “μπλαουγκράνα” είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν με τον Μπεκτά τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Πολλές οι διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων για τις υποδείξεις του ρέφερι κ. Παυλίδη, αυτή την ώρα μίνι συμβούλιο για το αν εκδοθεί επίσημη ανακοίνωση.

ΠΑΟΚ για μεγάλα πράγματα στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας! Ο “δικέφαλος” θύμισε τον παλιό του καλό εαυτό και με χατ-τρικ του Κώστα Κίτσα, έφτασε στη σπουδαία νίκη κόντρα στον ΓΑΣ Κοπανού «10Starbet», ο οποίος από την άλλη πλευρά, ήταν το…φάντασμα του εαυτού του! Οι “ασπρόμαυροι” έδωσαν μεγάλη χαρά στους φίλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο, ενώ με τη σημερινή τους νίκη ανέβηκαν στην 4η θέση.

Επιστροφή στις επιτυχίες και μάλιστα με το ευρύ 4-0 για τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου. Η ομάδα του Δημήτρη Χαλκιά, με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και πλουραλισμό στους σκόρερς, δεν βρήκε ιδιαίτερη αντίσταση από τη Δόξα Λιανοβεργίου, που μάλλον είχε το μυαλό της στο μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με το Μακροχώρι.

Στα δύο παιχνίδια ανάμεσα σε ομάδες που στοχεύουν στην παραμονή, μεγάλες κερδισμένες ήταν ο Απόλλων Αγίου Γεωργίου και ο Αχιλλέας Νάουσας. Οι “πράσινοι” πήραν σπουδαία νίκη στον Άγιο Νικόλαο και μάλιστα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η ομάδα του Παναγιώτη Καραμεταξά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στα τελευταία 20 λεπτά και πήρε το σημαντικό τρίποντο κόντρα στον ατρόμητο Διαβατού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 11ης αγωνιστικής :

ΓΑΣ Ροδοχωρίου  – Δόξα Λιανοβεργίου  4-0 (28′ Μωυσίδης, 44′ Μπρέγκου πεν, 57′ Πέτγαζλης, 59′ Παπαδής)

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – Κεραυνός Επισκοπής  1-2 (50′ Μπεκτάς / 21′ πεν-81′ πεν Ντέλλας)

Μακροχώρι – ΑΕ Αλεξάνδρειας  0-2 (30′ Αβραμόπουλος, 71′ Καφές)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – ΑΕ Χαρίεσσας  5-0 (12′ Ζωγράφος, 45′-89′ Κίτσας, 68′ Ποτουρίδης, 81′ Σερμπίνης)

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΓΑΣ Κοπανού «10Starbet»  3-0 (13′-44′-60′ Κίτσας Κ.)

Αχιλλέας Νάουσας – Ατρόμητος Διαβατού  2-1 (71′ Καϊσίδης, 73′ Μπράτσης / 85′ Λιλιόπουλος)

Ολυμπιακός Νάουσας – Απόλλων Αγίου Γεωργίου  1-2 (1′ Τσιούλης / 48′ Ρόκο, 60′ Μαγγίζης)

Tips και συνολικές αποβολές

– 23 τέρματα σημειώθηκαν στη σημερινή 11η αγωνιστική, 16 για τους γηπεδούχους και 7 για τους φιλοξενούμενους. Την περσινή αντίστοιχη αγωνιστική σημειώθηκαν 27 τέρματα, 4 περισσότερα από φέτος, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στις 11 πρώτες αγωνιστικές!

– 106 οι ποδοσφαιριστές που πέτυχαν τουλάχιστον ένα γκολ μέχρι στιγμής, 3 τα αυτογκόλ, 22 γκολ με πέναλτι, 255 συνολικά της τέρματα της Α1

– 9 ήταν τα τέρματα που σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος στη σημερινή 11η αγωνιστική, 14 στο δεύτερο