ΠΑΟΚ – Φίλιππος Βέροιας 25-26 (αποτελέσματα)

2016-11-19-at-19-53-27Τέλος στα άσχημα αποτελέσματα έδωσε ο Φίλιππος Βέροιας που επικράτησε 26-25 του ΠΑΟΚ για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έντονες διαμαρτυρίες στο τέλος του αγώνα από τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ προς τους διαιτητές.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη, έδωσε τέλος στην αρνητική παράδοση που έχει στη Μίκρα. Η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας είχε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην Θεσσαλονίκη από το 2008. Συγκεκριμένα ήταν 17 Δεκεμβρίου 2008 όταν ο Φίλιππος επικρατούσε 46-45 σε ένα παιχνίδι για τους «16» του κυπέλλου που κρίθηκε στα πέναλτι.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν τα πολλά λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ και σε συνδυασμό με την καλή εμφάνιση του Πέτρου Μπουκοβίνα κάτω από τα δοκάρια κατάφεραν να πάρουν από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα προηγήθηκαν στο 15λεπτο με 7-5 και 9-6 στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Φίλιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε ακόμη και με οκτώ τέρματα στο 28ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ άσκησε πίεση και προσπάθησε με γρήγορες επιθέσεις να ροκανίσει την διαφορά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-13 κι έχασαν πέναλτι (απέκρουσε ο Μπουκοβίνας) να πλησιάσουν κι άλλο. Ο Φίλιππος απάντησε με δυο γκολ του Ζούλφιτς κι έγραψε το 20-13. Ο ΠΑΟΚ πήρε σε ψυχολογία και κατάφερε να μειώσει σε 22-19 στο 52ο λεπτό με τον Μαστρογιάννη να μειώνει με πέναλτι σε 23-21.

Ο Κωστακίδης έδωσε και πάλι αέρα τριών τερμάτων για τον Φίλιππο (24-21) ενώ ο ίδιος παίκτης απάντησε σε τέρμα του Παλάσκα. Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με τον Κοκκώνης να γράφει το 25-23 και τον Δομπρή να αυξάνει και πάλι τη διαφορά στα τρία τέρματα. Ο Παλάσκας αστόχησε σε κρίσιμο πέναλτι ενώ ο Φίλιππος κλήθηκε να ολοκληρώσει το παιχνίδι με τρεις παίκτες λιγότερους, δείγμα της τρομερής έντασης του αγώνα.