Πέρασε από την Κέρκυρα ο Ολυμπιακός (βαθμολογία)

Έμεινε πίσω στο σκορ στο 16′ αλλά βρήκε σιγά σιγά τις λύσεις στο παιχνίδι και αποχώρησε από την Κέρκυρα όντας πρώτος στη βαθμολογία.

Οι αλλαγές του Λεμονή και το “ερυθρόλευκο” ξέσπασμα στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιχρόνου έφεραν τρία γκολ από Σισέ, Τζούρτζεβιτς και Μάριν σε 22 λεπτά για το διπλό στην Κέρκυρα (3-1). Πολλές ευκαιρίες ξόδεψαν οι “Φαίακες”, που προηγήθηκαν νωρίς, αλλά δεν άντεξαν.

Από την αρχή του πρωταθλήματος δεν το είχε καταφέρει. Ενα σερί νικών. Κι αυτός ήταν ο σημαντικότερος λόγος που ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πατήσει στο κορυφή. Το έκανε τελικά με το «διπλό» στην Κέρκυρα (τρίτη σερί νίκη) και οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος (περιμένοντας και το ματς της ΑΕΚ στα Χανιά).

Ο Ολυμπιακός ο οποίος πέταξε πάλι ένα ημίχρονο το οποίο θα μπορούσε να είναι ακόμα χειρότερο γι’ αυτόν (1-0 ο Γρομητσάρης στο 16′, απίθανη ευκαιρία ο Παμλίδης στο 37′) αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και μ’ ένα 20λεπτο «καταιγίδα» γύρισε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες. Σισέ (46′), Τζούρτζεβιτς (65′) και Μάριν (68′) ανέτρεψαν το σκορ με τους δύο τελευταίους να μπαίνουν αλλαγή στο ημίχρονο και ν’ αλλάζουν την εικόνα του Ολυμπιακού.

το φιλμ της αναμέτρησης στο gazzetta.gr

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς(83′ Ζορμπάς), Κρητικός (54′ Κρητικός), Γεωργίου (75′ Μπάουμαν), Παμλίδης, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ιωάννου, Έπσταϊν, Γρομητσάρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (46′ Τζούρτζεβιτς), Πάρντο (46′ Μάριν), Φορτούνης (68′ Ζιλέ), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.