LaLiga : Νίκησε στον “τελικό” για τα αστέρια η Ατλέτικο, υποβιβάστηκε η Αλμερία (vids)

Μια ανάσα από την εξασφάλιση της τέταρτης θέσης και συνεπώς του εισιτηρίου για το Champions League είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης, που επιβλήθηκε της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 3-1 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους «ροχιμπλάνκος» με τον Ροντρίγκο Ντε Πολ να ανοίγει το σκορ στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι όμως δεν μπορούσαν να βρουν ένα τέρμα, κάτι που εν τέλει κατάφεραν στο 45′ με τον Νίκο Γουίλιαμς να κάνει το 1-1 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, μπορεί το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε να είχε την κατοχή, όμως ήταν εντελώς ακίνδυνο αφού δεν μπορούσε να διαπεράσει την άμυνα των Μαδριλένων. Αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ. Αρχικά ο Άνχελ Κορέα στο 52′ και στη συνέχεια ένα αυτογκόλ του Ουνάι Σιμόν στο 80′, διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Η Αλμερία θα βρίσκεται και επίσημα στη δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας, μετά την ήττα με 3-1 που δέχθηκε από τη Χετάφε, λέγοντας αντίο στη μεγάλη κατηγορία.

Η ουραγός της La Liga ήθελε τη νίκη για να δώσει μια παράταση στην προσπάθεια που έκανε για να παραμείνει στην κατηγορία, αλλά το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά, με τους παίκτες της Χετάφε να ανοίγουν πρώτοι το σκορ με τον Μέισον Γκρίνγουντ να είναι αυτός που έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Μετά από ένα κόρνερ στο 41ο λεπτό, η Αλμερία βρήκε την ισοφάριση με σκόρερ τον Λοσάνο για να δώσει άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση, εν όψει δευτέρου ημιχρόνου. Ο Άγγλος βέβαια είχε άλλη άποψη, καθώς σκόραρε για δεύτερη φορά στο 48ο λεπτό, με την ουραγό να δυσκολεύεται να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Τη χαριστική βολή της έδωσε ο Μάτα στο 61ο λεπτό για το τελικό 3-1 της Χετάφε, στέλνοντας και επίσημα την Αλμερία στη δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας.

Η Θέλτα ήταν αυτή που “καιγόταν” για ένα θετικό αποτέλεσμα στο “Μεντιθορόθα”, η Αλαβές ήταν εκείνη που κυριάρχησε και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 3-0.

Ο Τζουλιάνο Σιμεόνε και ο Χουρίντι σκόραραν στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους και ο Μπεναβίδες στο φινάλε σφράγισε το τρίποντο για την ομάδα της Βιτόρια, με τους φιλοξενούμενους να γλιτώνουν από συντριβή χάρη στον τερματοφύλακα Γκουαϊτα. Ο Τάσος Δουβίκας ήταν βασικός, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει τη Θέλτα (αντικαταστάθηκε στο 73΄), η οποία περιμένει πλέον το αυριανό (28/4) ματς της Κάντιθ με τη Μαγιόρκα, αφού μία νίκη της Κάντιθ θα τη βάλει σε μεγάλους… μπελάδες.