Ήττα στα σημεία για τον Φίλιππο Βέροιας

Σημαντική νίκη πανηγύρισε στην έδρα της η ΧΑΝΘ με αντίπαλο τον Φίλιππο καθώς τον κέρδισε με 27-25 και έφτασε τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, η ισοβαθμία των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα με 8 πόντους μαρτυρούσε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Έτσι και έγινε. Φίλιππος Βέροιας και ΧΑΝΘ έδωσαν μάχη μέχρι το τελευταίο λεπτό για τη νίκη και τελικά οι Θεσσαλονικείς την πήραν με 27-25.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες του (Ζλατάνο-Ιωαννίδη) να προσφέρουν όμορφες αποκρούσεις. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου παρά την μεγάλη απουσία του Γιάννη Βασιάδη.

Στο δεύτερο μέρος, η ΧΑΝΘ κατάφερε να κρατήσει στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα μια διαφορά ασφαλείας 4 τερμάτων με κύριο εκφραστή τον Τσαμουρίδη από τη θέση του πίβοτ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Φίλιππος Βέροιας προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ πράγμα που κατάφερε στο 56ο λεπτό όταν το σκορ ήταν 25-24. Κάποια λάθη όμως που έκανα οι φιλοξενούμενοι ήταν ακρετά έτσι ώστε να δώσουν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν δύο καθοριστικά τέρματα και να φτάσουν στην σημαντική νίκη.

Πλεόν η ΧΑΝΘ βρίσκεται στην 7η θέση του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς.

ΧΑΝΘ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 8-9, 9-10, 13-11 (ημχ.) 15-12, 17-14, 20-17, 24-20, 25-22, 27-25

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 4, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 6, Ιωαννίδης. Παπαδόπουλος Α 2, Κουρουμλίδης 1, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσόγιας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τέο Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης Δ., Τζιμπούλας, Μπαλτατζής 2, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 4, Σεϊρεκίδης 5, Τριανταφυλλίδης Α. Φιλόσογλου, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης 4.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τόλιος, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/4-3/5